Recenze: Abraham Lincoln: Lovec upírů

Vydáno: 17.07.2012 19:27 - Adam Hencze | foto: filmofilia.com

Amerika je v těžkých dobách sužována největší občanskou válkou společně s rasovými nepokoji a její vůdce plní roli prezidenta a lovce upírů v jedné osobě. Látka, která pro fandy komiksů, upírů a Bekmambeta zněla neskutečně šťavnatě, je ve finále rozpačitá víc než je zdrávo.

Abraham Lincoln: Lovec upírůRecenzoval/a Adam Hencze dne 17.07.2012 19:27. Amerika je v těžkých dobách sužována největší občanskou válkou společně s rasovými nepokoji a její vůdce plní roli prezidenta a lovce upírů v jedné osobě. Látka, která pro fandy komiksů, upírů a Bekmambeta zněla neskutečně šťavnatě, je ve finále rozpačitá víc než je zdrávo. Hodnocení: 2
Abraham Lincoln: Lovec upírů
Abraham Lincoln: Vampire Hunter
Horror / Thriller / Fantazie / Akční
USA, 2012 , 105 min.

Režie: Timur Bekmambetov
Scénář: Seth Grahame-Smith, Seth Grahame-Smith
Kamera: Caleb Deschanel
Hudba: Henry Jackman
Herci: Benjamin Walker, Dominic Cooper, Anthony Mackie, Mary Elizabeth Winstead, Rufus Sewell, Marton Csokas, Jimmi Simpson, Joseph Mawle, Robin McLeavy, Erin Wasson, John Rothman, Cameron M. Brown, Frank Brennan, Lux Haney-Jardine, Curtis Harris

Česká premiéra: 19.07.2012

Hodnocení: 4/10
Abraham Lincoln: Lovec upírů hodnocení na Kinobox.cz: 52.82 %
A přiznejme si, kdo z nás to nečekal. Velevýznamná historická postava mávající nastříbřenou sekerou ve vypravěčském crossoveru s upířím akčním hororem zněla prostě až příliš skvěle. Bekmambetova novinka se nevyhnula haldám klišé, které na diváka křičí nejen ze slabých dialogů a ze scénáře samotného, ale i z toho, co má být Abrahamovým základním stavebním kamenem – z akce. A nejhorší na tom je, že Lincoln nemá ani velkou šanci k satisfakci režisérových fanoušků, jelikož se jedná o odklon k nicneříkajícímu podprůměru zatím rozhodně největší.
Přitom mají Timurovy Hlídky styl, temnou atmosféru a svým padnoucím béčkovým vizuálem učarovaly velkému množství filmových diváků. Po efektním a kasovně i divácky úspěšném Wanted se zdálo, že má režisér budoucnost za kamerou v Hollywoodu zaručenou. Jestli nás o tom chtěl svým nejnovějším přírůstkem přesvědčit, šlápl vedle, a to rovnou do něčeho odporně páchnoucího.
Film se snaží vyprávět události skrz tři životní období jednoho z nejslavnějších prezidentů Ameriky – dětství, dospělost a prezidentské období. Naráží na největší problémy tehdejší doby a neustále vyzdvihuje otázku otroctví, kterou posléze Abe využije jako hlavní bod programu své kandidatury na post vůdce země.
Upírská stylizace je do tohoto zasazení přidána násilně a stejně jako většina prvků filmu nefunguje. Při nepovedené mstě za svou mrtvou matku (kterou zabil samozřejmě upír) potká Abe svého mistra učitele, který mu nejen klasicky zachrání život, ale na cestě dlážděné odsekanými končetinami, voličskými lístky a nezbytným stříbrem mu poskytne nezbytné rady.
Bekmambetov si v rozmotávání příběhu se slušnou výpravou a po epičnosti volajícím scénáři není zdaleka tak jistý, jako u svých ruských Hlídek, které mu seděly mnohem líp. Nejenže pro svůj upíří epos vybral nevhodné herce, neumí je ale ani správně navést a spojit se svými postavami – divákovi jsou pak jejich strasti a dokonce i smrti naprosto ukradené.
S tím se ale trochu počítá, s Abrahamem jsme se těšili právě na akci zbarvenou černou upíří krví, vyšperkovanou létajícími useknutými hlavami a šlachami provoněným vzduchem. Ani tuto úlohu bohužel Abe neplní - většina akčních scén se všemožnými průletovými zpomalenými záběry kamer je děsivě nepřehledných a zoufale laciných.
Aby to nestačilo, Lovec upírů servíruje jedno klišé za druhým. Sekání do stromu a zjištění, že největší silou není chtíč po pomstě a dokonce ani nenávist, které následují slabé dialogy šustící papírem a snažící se zbytečně o známé pravdy a moudra. Film servíruje jeden patos za druhým a divák se tak začne čím dál tím víc zaposlouchávat do tikání svých hodinek. Vyprávění z dospělosti Abrahama je jenom vata nastavená jako "něco mezi začátkem a akcí na konci", která ubíjí společně s celkovou stopáží, která je na hony přepálená.
Platí to i pro nekonečné handrkování a snahy o sblížení hlavních postav v obchodě, kde Abe jeden čas pracuje. Se slabým a nastavovaným scénářem se nedá moc pracovat a své o tom ví nejen nemastný, neslaný Benjamin Walker, ale i Mary Elizabeth Winstead, která představuje budoucí Lincolnovu ženu. Nefunguje tak ani ta část, která měla sblížit a vykreslit postavy tak, aby s nimi divák sympatizoval. Casting, očividně stejně jako většinu dalších věcí, nikdo moc neřešil. Hlavně nastříhat nadupaný trailer a říznou muzikou, zpomalovačkami a tvrdými kytarovými riffy nalákat spoustu lidí.
Paradoxně jsou v akcích tvrdé riffy jedna z mála fungujících věcí – po plantáži jižanských upírů (snad jediné nadprůměrné sekvence) vedených Rufusem Sewellem, který do své role snad jako jediný celkem padne, už jde vše opravdu od devíti k pěti. Nenadchne ani závěr s vlakem, který veze společně s prezidentem země stříbrné bajonety k bitvě u Gettysburgu, a už vůbec ne snad nejodfláklejší závěrečný souboj hlavních postav, který trvá všehovšudy asi čtyři sekundy.
Obrazy z války Severu proti Jihu jsou ale nafilmovány slušně a tajně si proto přejeme, aby v Hollywoodu podobnou látku se slušným rozpočtem konečně dostal do ruky nějaký schopný režisér – co se ale týče Lincolna, doufáme že se tímto nepovedeným polotovarem další cesty podobným žánrovým průnikům uzavřou. Navždy.


Český trailer filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY