Recenze: Win Win

Vydáno: 17.08.2011 16:18 - Táňa Zabloudilová | foto: 2011 Aerofilms

Thomas McCarthy zve diváky na třetí výlet za malými-velkými lidskými příběhy, které si zaslouží copyrightem potvrzenou nálepku indie film. Tentokrát jde o řecko-římský zápas, právníka bez práce, blonďáka s talentem i rodinnými problémy a staříka, který přichází nejen o rozum, ale i o domov.

Win WinRecenzoval/a Táňa Zabloudilová dne 17.08.2011 16:18. Thomas McCarthy zve diváky na třetí výlet za malými-velkými lidskými příběhy, které si zaslouží copyrightem potvrzenou nálepku indie film. Tentokrát jde o řecko-římský zápas, právníka bez práce, blonďáka s talentem i rodinnými problémy a staříka, který přichází nejen o rozum, ale i o domov. Hodnocení: 3
Win Win
Win Win
Drama / Komedie / Sport
USA, 2011 , 106 min.

Režie: Tom McCarthy
Scénář: Tom McCarthy, Tom McCarthy, Joe Tiboni
Kamera: Oliver Bokelberg
Hudba: Lyle Workman
Herci: Paul Giamatti, Amy Ryan, Bobby Cannavale, Jeffrey Tambor, Burt Young, Melanie Lynskey, Alex Shaffer, Margo Martindale, David W. Thompson, Mike Diliello, Nina Arianda, Marcia Haufrecht, Sharon Wilkins, Clare Foley, Penelope Kindred

Česká premiéra: 18.08.2011

Hodnocení: 6/10
Win Win hodnocení na Kinobox.cz: 67.56 %
Paul Giamatti je v roli maloměstského právníka, čtyřicátníka s bříškem a pleší stresovaného představou, že mu zavřou kancelář, hrdinou dnešního průměrného Američana-živitele rodiny. V době, kdy je v USA téměř 14 milionů lidí bez práce, je lehké se ztotožnit s tátou od rodiny, co zklame ze strachu, že neuživí děti. I to může být důvodem, proč drtivá většina amerických kritiků film Win Win přijímá s nadšením. Na to, aby to byl opravdový win, je však tento typický americký indie snímek až otravně příjemný.
Americký režisér a scenárista Thomas McCarthy snímkem Win Win přidal do své filmografie třetí emotivní lidský příběh, při kterém diváci tají a zapamatovávají si jej pro případ, že by se jich někdo ptal na "pěkný film". Třetí film, o kterém zaručeně někdo napíše, že je hřejivě lidský. První dva McCarthyho snímky Přednosta (hlavní hrdinou je tu trpaslík, kterého ze samoty a izolace vytrhne roztržitá malířka a ukecaný kavárník) i Nezvaný host (do stereotypního života univerzitního profesora vpadne bubnující Syřan) jsou ale oproti jeho nejnovějšímu počinu o stupeň originálnější. Win win má sice vtipné momenty, výborné herce a řadu povedených scén, je ale tak bezkonfliktní, až je místy nudný.
Mike Flaherty (Paul Giamatti), příslušník bílé střední třídy s průměrně velkým domkem v malém městě na americkém východním pobřeží, nadprůměrně hezkými malými dcerkami a typicky chápavou manželkou (Amy Ryan), zastupuje staříka s počínající demencí, který by rád zůstal na stáří místo v domově důchodců u sebe doma. Kromě starého Lea (Burt Young - povědomý bude možná proto, že hrál Rockyho švagra) se Mike během několika dní nečekaně stane opatrovníkem i jeho vnuka Kylea - zamlklého puberťáka s cigaretou v puse a očividně trochu neurovnaným rodinným zázemím (Alex Shaffer).
Jeho přítomnost je zpočátku překvapivě zdrojem příjemných překvapení. Kdo by byl řekl, že zrovna tento malý peroxidově blonďatý Eminem je bývalý šampion v zápasení, ve kterém Mike po odpolednech trénuje místní kluky. Kdo by byl řekl, že kluk, co utekl z domova, bude se všemi vycházet a pomáhat jim. Problémy se přihrnou až spolu s Kyleovou matkou, která se rovnou z odvykací kliniky vydala zajistit svého starého otce a hlavně peníze, vyplácené pravidelně jeho opatrovníkovi. Kyle zpátky s mámou domů nechce a navíc ho zklame podraz od dobráka Mikea.
Mikeovo selhání je jediný temný moment v příběhu, kde jsou jinak všichni ohromně chápaví, milí a vtipní. I tehdy mu ale okolí rychle odpouští. Win Win se bohužel dá odmávnout jako typicky milý indie snímek o lidech, kteří jsou "jako my", a o jejich "běžných" potížích. Samozřejmě záleží u každého diváka na míře cynismu v něm zakořeněném, který mu dovolí nebo nedovolí se u takového filmu uvolnit.

Český trailer filmu Win Win
Někteří američtí publicisté o režiséru Thomasovi McCarthym mluví jako o velkém americkém humanistovi. Evropské recenze zdaleka tolik nadšené nejsou a navíc mají tendenci si z nálepky "americký indie film" a přítomnosti tradičního "nezávislého" herce anti-Brada Pitta Giamattiho trochu utahovat. Fail to není, ale dvojitý win vypadá přece jen trochu jinak.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY